Medya Muhalefetin itirazı üzerine bazı maddeleri çıkardı

Yandaş Türkiye gazetesinin iddiasına göre AKP, muhalefetin itirazı üzerine sosyal medya düzenlemesinden bazı maddeleri çıkardı. Eğer yine uzlaşı sağlanamazsa yasa Ekim ayına duracak.

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmesi beklenen toplumsal medya düzenlemesiyle ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandığı iddia edildi. Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran AKP, muhalefetin itiraz etmiş olduğu bazı hükümleri metinden çıkardı. Yeni metin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi.

AKP yönetimi, muhalefet partileri ile bir ön görüşme yaparak toplumsal medya düzenlemesinin yanı sıra, sahte gıdalara yönelik cezaların artırılması ve hobi bahçelerine yönelik yeni kurallar getiren teklifin yasalaştırılmasından sonra Meclis çalışmalarına ara verilmesini önerdi. Meclis’in Temmuz ayı nihayetinde tatile girmesi ve 1 Ekim’de yine açılması planlanıyor.

Muhalefet GÖRMEK İSTEDİ

karşıcılık partilerinin yöneticileri ise, hazırlanan sosyal medya teklifini görmek istediklerini, buna göre karar vereceklerini dile getirdi. Bunun üzerine, AKP daha önce gündeme getirdikleri ve muhalefetin itiraz ettiği bazı hükümleri metinden çıkarılarak, kapsamın daraltılmasına karar verdi. Yasanın uzlaşma ile çıkarılması için muhalefetin eleştirilerini dikkate alarak hazırlanan yeni metin AKP yönetimi tarafınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi.

UZLAŞI SAĞLANMAZSA

AKP kaynakları, muhalefetle bugün için yapılması planlanan görüşmede uzlaşma sağlanması durumunda, perşembe gününe kadar yasanın çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi.
Uzlaşma sağlanmaması durumunda ise, düzenlemenin ekim ayına kalabileceği de konuşuluyor.
AKP’nin Almanya’daki uygulamadan yola çıkarak, dar kapsamlı olarak hazırladığı ve muhalefetin desteğini aradığı toplumsal medya düzenlemesine ilişkin taslakta, bir milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya kuruluşlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları ve elde ettikleri reklam gelirleri üzerinden vergi ödemeleri öngörülüyordu.

Taslakta ek olarak yasalara göre suç sayılan eylemlerin toplumsal medya aracılığı işlenmesi durumunda da suç sayılması, suç işleyenler ile ilgili bilgelerin mahkemelerin talebi hâlinde verilmesi ve suç teşkil eden içeriklerin 24 saatte içincee kaldırılmasına yönelik düzenleme içeriyor.:Kaynak birgün….

Next Post

ŞEYMA SUBAŞI DESENLİ KOMBİNİYLE DANS ETTİ

Çar Tem 15 , 2020
Şeyma Subaşı Geçtiğimiz günlerde kendi giyim markasını çıkaran 249 TL’ye sattığı kombiniyle dans ettiği anları sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla sürekli magazin gündeminde yer almayı başaran sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, geçtiğimiz günlerde kendi markasını çıkararak tekstil sektörüne adım attı. Son günlerde yaptığı paylaşımlarda da […]