Aşı da Klinik çalışmasında gelişme! Başarılı oldu…


Aşı‘da Gelinen son dakika haberlerine gore; dünyada tüm dengeleri alt üst eden corona virüs (covid-19) salgınına karşı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
ABD’den gelen son dakika haberine bakılırsa aşı için umut ışığı belirdi. İşte detaylar.


ABD’li ilaç şirketi Johnson&Johnson, potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı sını insanoğlu üzerinde kontrol etmeye başladı.

Clinical Trials Arena isimli internet sitesinde yer edinen habere gore şirket, “Ad26.COV2.S” adı verilen aşı talibinın 1. Ve 2. Aşama klinik denemelerine ABD ve Belçika’da start verdi.

18-55 yaş ile 65 ve üzeri yaşlardaki 1000’den fazla sağlıklı gönüllünün katılması planlanan deneme, adayının güvenli olup olmadığı, olası yan tesirleri ve bağışıklık oluşturmadaki başarısını sınamayı fakatlıyor.

Primatlar üzerindeki denemelerde pozitif sonuçlar alındı


Aşı adayının, klinik öncesi değerlendirme safhasında primatlar üzerinde yapılan testlerde, deney hayvanlarında Kovid-19’u etkisiz kılan antikorları üretmede ve solunum yolu enfeksiyonunu engellemede başarılı olduğu kaydedildi.

Boston kentindeki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde yürütülen testlerde, tek doz uygulanan ve ardından virüse maruz bırakılan 6 primattan aslabirinin ciğerlerinde enfeksiyon ortaya çıkmadığı, yalnızca 1 primatta burun ve geniz bölgedesinde sınırlı enfeksiyona rastlandığı açıklandı.

aşı çalışması
aşı çalışması

Şirket, ABD ve Belçika’daki klinik denemenin arkasından Hollanda, İspanya ve Almanya’da ikinci aşama denemeler yürütmeyi, Japonya’da ise yeni bir birinci aşama denemeye başlamayı planlıyor.

aşı başladı
Klinik denemeler 3 aşamada yapılıyor

Johnson&Johnson, klinik denemelerin başarılı olması halinde gelecek yıl 1 milyar dozdan fazla üretmek üzere imalat hazırlıkları yapıyor.

Klinik denemeler 3 aşamada yapılıyor


Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanoğlu üzerinde kontrol edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan tesirleri araştırılıyor.

İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde kontrol ediliyor.Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta seneler alabiliyor.

26 adayı klinik deneme aşamasında


Dünya sağlık Örgütü verilerine gore, 31 Temmuz saygınlıkıyla dünya genelinde Kovid-19’a karşı 26 adayı klinik tecrübe etme, 139 adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

aşı gelişme
aşı gelişme


Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü.
Dünya genelinde vaka sayısı 18 milyon 120 bini aşarken, 690 binden fazla birey yaşamını yitirdi.

Next Post

Ali Koç bayramlaşma töreni sonrası müjde verdi:

Pts Ağu 3 , 2020
Ali Koç bayramlaşma töreni sonrası müjde verdi: Kurban Bayramı sebebiyle Fenerbahçe Kulübü’nde geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından mevzuşan Ali Koç, futbolda önümüzdeki günlerde bir dizi açıklamaları olacağını söyledi. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Kurban Bayramı sebebiyle bugün bayramlaşma töreni yapıldı. Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen törene sarı-lacivertlilerin yüksek divan kurulu başkanı Vefa […]
fenerbahce