Ayasofya için özel hatıra parası basıldı.


Ayasofya için Darphane den yine ibadete açılmasınınardından hatırası için özel para bastı.

Özel paralar üç tip olarak özel para basıldı. Tedavüle girecek paralar 1 TL değerindeyken, koleksiyonerlerede yönelik gümüş para 185 TL, bronz paranın 55 TL’den satılacak.

Ayasofya

Türk halkının bugün kılınacak olan ilk namazı heyecanla beklerken, Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan da tarihe not düşürecek bir müjde geldi. Darphane Genel Müdürlüğünün ise bugüne özel olarak üç tip 1 TL basımının gerçekleştirmiş oldu dedi.

Paralardan biri tedavüle sokulacak. Kalan iki gümüş ve bronz hatıra parasınında koleksiyonerler için oldugunu ve üretildiyini söyldi.


Özel para basıldı

Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şöyle ifade edildi:

  • Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin tekrar ibadete açıldığı günün anlam ve önemine binaen Darphanemiz özel çalışması tamamlanmıştır dedi.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafınca “Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin yine ibadete açılması” konulu geçerlilik para ve hatıra para basılmıştır diyerek sözlerine şöyle devam etti.
Ayasofya

1)Tedavül Para (1 TL) – Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin yine ibadete açılması anısına tedavüle verilecek 1 TL küpürlerinden arka yüzeyine

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin resmi basılarak üretim yapılacak ve 24 Temmuz 2020 zamanı itibariyle piyasaya sürülecektir dedi.

Hatıra Para Koleksiyonerlere yönelik, açılış evveliyatına özel piyasaya sunulacak olan en fazla 5.000 adet gümüş ve 10.000 tane bronz hatıra para basılacaktır diyerek.

Gümüş hatıra paralar 185 TL karşılığında, bronz hatıra paralar 55 TL karşılığında sertifikaları ile birlikte kurumlardan veya internet ortamından alabilinecek diyerek.

Beşiktaş’ta bulunan genel müdürlük binasındaki mağazadan ve internet üzerinden kurumun e-mağazasından satın alınabilecektir dedi.

Next Post

Bomonti Bira tarihimiz daha molozlar altında

Sal Ağu 25 , 2020
Bomonti Bira ilk endüstri tesislerinden Fabrikası’nın Bomonti Kimilerinin “çok edepli” koyu, bir din devleti şeklinde göstermeye çalıştığı Osmanlı’nın son demlerinde, 1898’de açılan İstanbul’un lüks Gambrinos birahanesi ve ünlü âlemleri, halk şairi Hasköylü Sarkis’in dizelerine bu şekilde geçmişti. İmparatorluğun İstanbul ve İzmir şeklinde dışa açık kentleri 1850’lerden beri bira içiyor, Avrupa’dakileri […]