Bal kabağı nın mevsim”indeyiz buğün çorbsını yapalım

Bal kabağı nın mevsim”indeyiz buğün çorbsını yapalım

Kabak çorbası
Tadı kırmızı mercimek çorbasını andırıyor farkı çok az.

Bal kabağından envai çeşit çeşit çorba dan tatlı”sına püresine kadar bir çok çeşidi var.

Bal kabağı tadıyla özdeşleşmiş bir sebze türüdür..

Son zamanlarda da farklı tarifler sunan türk mutfak şef lerin de katkılarıyla bu dahada çeşitlilik daha popüler tatllar sunulmaktadır.

Bunlardan en öne çıkan süpesizki çorba olmaktadır.

Kulağa bizrcık iştah kapadıcı  gelse de hafif tatlımsı bir sebze den çorba yapmak iştah kapatıcı olmakta ama çorbası tatlı olmuyor.

Tadı kırmızı mercimek çorbasını andırıyor farkı çok az.

Bu gün ğünlerden “pazar” dan 1 kg bal kabağı aldım ne yapsam diye düşündüm en başitinden bir çorbasını yapayım diyerek işe koyuldu bu arada kız arkadaşım geleçek misafirim olacaktı tabi ben söylemedim. Ne yapacağımı ben hazılıklara başladım bu ara gelin birlikte de yapalım.

Ben yarısını yapyım

Malzemeler ve hazırlık

500 gr bal kabak

1 ad soğan (orta boy)

4 bardak su (sıcak)

1 su bardağı süt

60 gr tereyağı

60 gr sıvıyağ

0,5 cay kaşıgı  zencefil

1 çay kaşıgı kara biber

0,5 çay kaşığı muskad  cevizi (rende)

Tuz yeterince

Hadı yapmaya başlayalım

Bir tencere de sıvıyağ ve tereyağı nı kızdıralım yemeklik doğradığınız soğanı ekleyeyin 5 dk kadar pişirin.

Ufak dogrdıgınız bal kabağını ekleyin bir tur karştırıb kapağını kapatın orta ateşte kabaklar iyice yumuşayana kadar kapağını açmadan pişirin.

Kabak yumuşayınca sıcak suyu ilave edin ve blandı dan geçirin yalaşık 5-6 dak kaynatıp süt ü ilave edip ve tatlandırın  bir taşım daha kaynatarak ateşten alın.

Bu arda kız arkadaşım bir iki kaşık içti ve benden limon istedi buda beni yeterince şaşırttı mercimek çorması oldugunu zannetmiş akıllım bende gülerek mutlu bir şekilde limonu verdim ve kabak çorbası oldugunu söylediyimde de inanmadı bana

NOT: süt olurmu diyecek gibi duruyorsun?

Süt kullanmak zorunda deyilsiniz ki aynı mıktarlarda et suyu tavuk suyu veya sebze suyuda kullana bilirsiniz tamamen size kalmış.

Ama süt çorbanın tadını birazcık daha güzelleştiriyor

Kolay gelsin afeyet olsun

Next Post

Salata sos larınızda salatalarınızda çok lezzetli olacak

Pts Eki 12 , 2020
Salata sos larınızda salatalarınızda çok lezzetli olacak salata sos u Sezar sos ve da fazlası Salatalar kurulan sofralar için adeta tamamlayıcı bir dekor gibidir.Kimilerinin ana yemek olarak tükettiği kimilerinin yemeklerin yanında tercih ettiği salataların leziz olmasının en büyük sırrı ise sosunda gizlidir.Siz de klasik lezzetlerden sıkıldıysanız ve yenilik arıyorsanız salatalarınızda […]