Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması ve aşamalırı. -
 

Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması ve aşamalırı.

Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması. Malt bir arpada dikkat edilmesi gereken önemli konular. 2 sıralı olması ve %10 proteine sahip olması ve dane çapının 2.5mm kısa olmaması gerekir.
Türkiye’deki besin değeri yüksek arpaların isimleri şöyledir. Aydan hanım arpa ve bolayır tohumlarıdır.

Biranın yapılışı Türkiye'de iyi bir malt bira elde etmek için bu iki arpa ismine dikkat etmek çok önemlidir.
Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması ve aşamalırı.


Türkiye’de iyi bir malt bira elde etmek için bu iki arpa ismine dikkat etmek çok önemlidir.
Aydan hanım başak yapısı- uzun başaklı, kılçıklıiki sıralı ve kavuzlu bir yapıya sahiptir.. Bolayir maltı özelliği.. Bitkinin uzunluğu hasat zamanı geldiğinde 90-95cm kadar uzar.

Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması ve aşamalırı.


Başakları iki sıralı olup açık sarı ve iri bir danelere sahiptir. Önce arpa taneleri yüksek özel sıcaklıkta filizlenme yöntemiyle çok dikkat edilerek malt haline dönüştürülür. Kavrularak rengini alır. Kavrulma süresince sonraki renk değişikliğini elde eder.


Daha sonra özel olarak elde edilen sıcak saf su ile karıştırılır. Bir litre bira elde etmek için 7-8 litre su kullanılır. En son aşamada ise şerbetçiotu katılır. Şerbetçiotunun içinde 200’den fazla aromatik kokunun etkileşimi vardır.

  • Özel hazırlanmış bir ortamda yüksek sıcaklıkta fermantasyon işlemi yapılır (15-20 derece). Yoğun (kesif) biralar için 3-5 gün boyunca (özellikle esmer biralarda) sarı biralarda ise 6-8 derece arasında, 6-10 gün boyunca fermantasyon işleminin devam etmesi gereklidir. Bu aşamalara kesinlikle dikkat etmek gerekir.

BİRA TÜRLERİ

Bira tipleri genel olarak ‘ale’ ve ‘lager’ olarak ikiye ayrılmaktadır. Ale tipi biralar üst fermantasyon, lager tipi biralar ise alt fermantasyon biralarıdır

Lager biranın özelliği: Maltın çimlendirilme süresi ale biralardan daha kısadır. Açık ve sarı bir rengi vardır. İçimi hafif ve kolay bir biradır. İngilizlerin ençok tercih ettiği bir bira türüdür…

Ale biranın özelliği: Ale biralarının tat içeriği biraz daha zengindir. Daha çok meyvemsidir. Aromatik olmaya daha çok meyillidir. Daha çok Belçika birasıdır ve IBU değeri yüksek bir biradır.

Türkiye’de pek fazla tutulmasada güzel ve sağlıklı bir bira türüdür. Belki biraz yabancı kalıyoruz. aslında bizlerinde damak tadına uygun ve bir okadarda güzel bir biradır. Yabancı olmamızın nedeni alışkanlıklarımızda ısrar etmemiz olabilir..

Taylor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Rigatoni makarna yapmak istiyorum bugün. Bolonez Sos lu

Pts Oca 11 , 2021
Rigatoni makarna yapmak istiyorum bugün. Gelin birlikte aşama aşama Bolonez nasıl yapılır neler katılır makarnamızı beraber yapalım  Bolonez Sos nasıl yapılır. hangi aşamadan geçer ne gerekli birlikte başlayalım boonez sos için gerekli olan malzeme listesi.  Yağsız aldığınız dana kıyma 500 gram dana kıyma (yağsız)  2 adet orta kuru soğan (çok […]
Rigatoni makarna
error: Content is protected !!