Büryan kebabı Siirt’e özgü bir kebab…

Büryan kebabı Siirt’e özgübir kebab, koronavirüse de karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin vazgeçilmezi oldu.
Büryan kebabında protein miktarı çok yüksek.
Bunun termik etkisi yüksektir. Demir eksikliği olanlar için çok faydalı bir gıda kaynağıdır.
Siirt’in olmazsa olmaz bölgesel yemeklerinden olan büryan kebabı, sadece kentte yaşayan ve kente gelenler değil, Türkiye’nin biroldukça yerinde yiyecek yemeyi sevenlerden rağbet görmeye devam ediyor.
Derin kuyularda meşe ağacının ateşinin buğuıyla pişirilen ve sabah karşı servisine başlanan Siirt büryanı, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini de güçlendirmek isteyenlerin de vazgeçilmezi oldu.

‘METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR’

Büryanın en önemli özelliğinin öteki etlerden farklı pişirilme şekli olduğu. Büryan kebabının yaylalarda yetişen kuzulardan yapıldığını anlatanlar bundan dolayı büryanın öteki etlere gore daha çok vitamin ve mineral içerdiğini söylemiş oldu.

 Büryan kebabı
Büryan kebabı

Büryanı öteki etlerden ayıran en önemli özelliği meşe odunuyla pişmesidir.
Bu pişirme ete farklı bir lezzet katıyor. Büryan kuyusu 3 metre derinliğinde olması etin kendi yağıyla pişirilmesine sebep oluyor.
Büryan kebabı, protein miktarı çok yüksektir. Metabolizmayı hızlandırıyor ve bununla beraber tok tutuyor.
İçindeki Büryan kebabımızdan önemli olan bir diğeri ise protein miktarı çok yüksek bunun kısaca termik tesiri yüksektir.
Etimizde demir yüksek oranda bulunuyor. Demir eksikliği olanlar için çok faydalı bir besin deposudır.
Pandemi sürecindeyiz ve koronavirüste sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli bu sebepten ötürü gmeşhurk alanında protein miktarınıza dikkat etmemiz gerekmektedir

KORONAVİRÜS SALGININDA BÜRYANA İLGİ ARTTI

Büryan kebabı


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde et tüketiminin yoğun bulunduğunu ifade ederek, koronavirüse karşı uzmanların et tüketilmesi önerilerinin arkasından büryan kebabına ilginin artığına dikkat çekti.
Sabah tüketilen büryan kişiyi toktutuyor, dinçte tutuyor bu sebepten ötürü hastalığı yenmeye sebep oluyor.
Siirt genelinde ortama 7-8 büryan kebabı lokantası bulunmaktadır ve bu tarz şeylerin tamamı işlerinden memnun bulunduğunu düşünüyorum. Şimdi Batman, Diyarbakır, Elazığ ve özellikle İstanbul gibi bir çok şehre büryan gönderiliyor..

Next Post

Karides li börülce salatasını hiç böyle mükemmel olduğunu görmedim.

Çar Eyl 23 , 2020
Karides li börülce salatasıYediğiniz salatanın tadına ve zevkine varacaksınız. Börülce (fasülye) kaynar suda ortalama 5 dakika haşlayın (Etli kısmı kolayca sıyrılıyorsa pişmiş demektir). Haşladıktan sonra BUZLU yada ılık suda beklemeye alın.Karidesleri de haşlayıp peşinden yağsız tavada pişirin. Karidesleri beklemeye alın.Tüm malzemelerimiz hazır! En son zeytinyağ, limon suyu ve az tuzu […]