Corona aşısı açıklaması! Sevindiren İlk neticeları pozitif… -
 

Corona aşısı açıklaması! Sevindiren İlk neticeları pozitif…

Corona aşısı Oxford Üniversitesi tarafınca geliştirilen corona virüsü aşısının insan üzerindeki denemelerinin ilk sonuçlarının pozitif olduğu açıklandı. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa çalışma, aşının güvenli olduğuna ve bağışıklık sistemini virüse karşı eğitebileceğine işaret ediyor.

Sevindiren corona aşısı açıklaması! İlk neticeları olumlu…

Corona aşısı açıklaması! Sevindiren  İlk neticeları pozitif…

Oxford Üniversitesi tarafınca geliştirilen corona virüsü aşısının insan üzerindeki denemelerinin ilk sonuçlarının pozitif yönde olduğu belirtildi. Meydana getirilen açıklamaya nazaran çalışma, aşının güvenli olduğuna ve bağışıklık sistemini virüse karşı eğitebileceğine işaret ediyor.

Sevindiren corona aşısı açıklaması! İlk neticeları pozitif…

Bin 77 birey üzerinde meydana getirilen denemeler, aşının insan bedeninin antikor ve corona virüsüne karşı savaşacak akyuvarlar üretmesini sağlamış olduğunı gösterdi.

Uzmanlar ilk bulguların çok ümit verici bulunduğunu fakat gene de aşının korunmak için kafi olacağını söylemek için daha kapsamlı araştırmaların neticelarının beklenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

BBC Türkçe’de yer alan habere gore, çalışmanın arkasından Birleşik Krallık şimdiden 100 milyon doz aşı siparişi verdi.

AŞININ NASIL BİR ETKİSİ VAR?

Tam adı ChAdOx1 nCoV-19 olan aşı görülmemiş bir hızla geliştirildi. Aşının geliştirilmesinde şempanzelerde basit gribe neden olan bir virüsün genetiğiyle oynanmış hali kullanıldı.

Virüsün genetiğiyle hem corona virüsüne benzeyecek aynı zamanda insanları hasta edemeyecek şekilde oynandı.

Bilim insanoğluı bunu corona virüsünün üzerindeki dikensi protein özelliğini bu virüse taşıyarak başardılar. Bu dikensi çıkıntılar virüsün insan hücrelerine girişinde önemli rol oynuyor. Bu sayede aşı corona virüsüne benziyor ve bağışıklık sistemi ona karşı ne yapması icap ettiğini öğrenebiliyor.

ANTİKOR VE T HÜCRESİ NE DEMEK?

Corona virüsüyle ilgili olarak dikkatler şu ana kadar çoğunlukla antikorlara odaklıydı. Fakat antikorlar bağışıklık sistemimizin parçalarından yalnız biri.

Antikorlar bağışıklık sistemimiz tarafınca virüslerin yüzeyine yapışmak üzere üretilen minik proteinler ve corona virüsünü etkisizleştirerek bizi savunabiliyorlar.

T hücreleri ise akyuvarların bir türü. Bunlar bağışıklık sisteminin, virüsten etkilenen hücreleri belirleyip imha etme işlemini gerçekleştirmesinde önemli rol oynuyorlar.

Derhal tüm etkili aşılar hem antikor geliştirme bununla birlikte T hücresi çoğaltma tesiri yaratır.

Oxford deneyinde T hücreleri aşıdan 14 gün sonra, antikor düzeyi ise 28 gün sonrasında en üst düzeyine çıktı. Deney bağışıklığın ömrünün ne kadar uzun olacağını idrak edebilecek kadar uzun süre yapılmadı.

AŞI GÜVENLİ Mİ?

Bilim insanoğluına gore aşı güvenli ancak aşının yan etkileri var. Şu ana kadar aşı tehlikeli bir yan etki yaratmadı fakat aşı yapılanların yüzde 70’i baş ağrısı veya ateş yükselmesi yaşadı.

Uzmanlar her iki yan etkinin de paracetamol alınarak hafifletilebileceğini söylüyor.

Sevindiren corona aşısı açıklaması! İlk sonuçları pozitif yönde…
Oxford Üniversitesi tarafınca geliştirilen corona virüsü aşısının insan üzerindeki denemelerinin ilk neticelarının pozitif olduğu açıklandı. Yapılan açıklamaya gore çalışma, aşının güvenli olduğuna ve bağışıklık sistemini virüse karşı eğitebileceğine işaret ediyor.

Sevindiren corona aşısı açıklaması! İlk neticeları olumlu…

Bin 77 kişi üzerinde meydana getirilen denemeler, aşının insan bedeninin antikor ve corona virüsüne karşı savaşacak akyuvarlar üretmesini sağladığını gösterdi.

Uzmanlar ilk bulguların çok ümit verici bulunduğunu ama gene de aşının korunmak için kafi olacağını söylemek için daha kapsamlı araştırmaların sonuçlarının beklenmesi icap ettiğini vurguluyorlar.

BBC Türkçe’de yer edinen habere nazaran, çalışmanın peşinden Birleşik Krallık şimdiden 100 milyon doz aşı siparişi verdi.

AŞININ NASIL BİR ETKİSİ VAR?

Tam adı ChAdOx1 nCoV-19 olan aşı görülmemiş bir hızla geliştirildi. Aşının geliştirilmesinde şempanzelerde basit gribe yol açan bir virüsün genetiğiyle oynanmış hali kullanıldı.

Virüsün genetiğiyle hem corona virüsüne benzeyecek bununla beraber insanoğluı hasta edemeyecek şekilde oynandı.

Bilim insanları bunu corona virüsünün üzerindeki dikensi protein özelliğini bu virüse taşıyarak başardılar. Bu dikensi çıkıntılar virüsün insan hücrelerine girişinde önemli rol oynuyor. Bu sayede aşı corona virüsüne benziyor ve bağışıklık sistemi ona karşı ne yapması icap ettiğini öğrenebiliyor.

ANTİKOR VE T HÜCRESİ NE DEMEK?

Corona virüsüyle ilgili olarak dikkatler şu ana kadar çoğunlukla antikorlara odaklıydı. Fakat antikorlar bağışıklık sistemimizin parçalarından bir tek biri.

Antikorlar bağışıklık sistemimiz tarafından virüslerin yüzeyine yapışmak üzere üretilen ufak proteinler ve corona virüsünü etkisizleştirerek bizi savunabiliyorlar.

T hücreleri ise akyuvarların bir türü. Bunlar bağışıklık sisteminin, virüsten etkilenen hücreleri belirleyip imha etme işlemini gerçekleştirmesinde önemli rol oynuyorlar.

Hemen tüm etkili aşılar hem antikor geliştirme aynı zamanda T hücresi çoğaltma tesiri yaratır.

Oxford deneyinde T hücreleri aşıdan 14 gün sonra, antikor düzeyi ise 28 gün sonrasında en üst düzeyine çıktı. Gözlem bağışıklığın ömrünün ne kadar uzun olacağını anlayabilecek kadar uzun süre yapılmadı.

AŞI GÜVENLİ Mİ?

Bilim insanlarına göre aşı güvenli ancak aşının yan etkileri var. Şu ana kadar aşı tehlikeli bir yan tesir yaratmadı ama aşı yapılanların yüzde 70’i baş ağrısı ya da ateş yükselmesi yaşadı.

Uzmanlar her iki yan etkinin de paracetamol alınarak hafifletilebileceğini söylüyor.

Oxford Üniversitesi’nden profesör sarah Gilbert, “Aşımızın Covid-19 salgınıyla başa çıkmakta faydalı olup olamayacağını tam olarak söyleyebilmek için daha çok çalışma yürütülmesi gerekiyor. Fakat ilk sonuçlar umut verici” diye konuştu.

BU AŞAMADAN sonrasında NELER OLACAK?

Şu ana kadar neticelar ümit verici fakat asıl fakatç aşının güvenli olup olmadığını kesinliğe kavuşturmak.

Yapılan araştırmalar henüz aşının insanların hasta olmasını mutlaka engelleyeceğini ya da hastalığın emarelerini hafifletebileceğini göstermiş değil.

Bundan sonraki aşamada Birleşik Krallık’ta yürütülecek kapsamlı deneylere 10 bini aşkın insan katılacak.

Ama şu anda İngiltere’de corona virüsü vaka sayısı düştüğü için aşı başka ülkelerde de denenecek.

Dolayısıyla ABD, cenup Afrika ve Brezilya’da da yapılacak deneylerle toplam 30 bin fert aşıyı kullanmış olacak.

Bir de gönüllü olacak kişilerin aşıyı olduktan sonrasında bilerek corona virüsüne maruz bırakıldığı “meydan okuma denemeleri” çağrıları var. Fakat böylesi bir gözlem mevzusunda ciddi etik kaygılar var.

AŞI NE zaman İNSANLARA ULAŞACAK?

Corona aşısı açıklaması! Sevindiren  İlk neticeları pozitif…
Corona aşısı açıklaması! Sevindiren İlk neticeları pozitif…

Corona virüsü aşınının etkili olduğunun yıl sonuna kadar kanıtlanması mümkün fakat bu derhal bulunabileceği anlamına gelmiyor.

Sağlık ve bakım sektöründe çalışan yani yüksek riskli işler yapanlara ve sıhhat durumu yada yaşından dolayı riskli gruba giren insanlara öncelik verilmesi planlanıyor.

Ne var ki yaygın bir aşı kampanyasının her şey yolunda gitse bile gelecek yıldan önce başlaması mümkün görünmüyor.

Oxford aşı çalışması meydana getirilen tek yer değil. ABD ve Çin’de aşı denemelerinden benzer olumlu neticelar alan gruplar var.

ABD şirketi Moderna geliştirdiği aşının antikorlar ürettiğini bildirdi. BioNtech ve Pfize firmaları da aşı deneylerinde olumlu neticelar aldıklarını bildiriyorlar.

Dünya genelinde geleneksel ve deneysel yeni tekniklerle toplam 23 aşı projesi üzerinde çalışmalar sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kestane nasıl kavrulur? faydaları ve zevki nasıl alınır.

Paz Oca 10 , 2021
Kestane nasıl kavrulur? daydaları ve zevki nasıl alınızr. Fırında kavrulmuş kestane, nihai kış aylarında atıştırmalığıdır.   Mineraller açısından da zengin ve C vitamini  zengindir!  Kestanelerin nasıl hazırlandığına, kestanelerin nasıl soyunacağına ve kızartılacağına dair faydalı bilgiler bulabilirsiniz.  İlk kez yaparken kestane kavurmak zor olabilir buna takılmayın.  Bu talimatlar ve kılavuzlar ile tam […]
Kestane
error: Content is protected !!