GÜVENLİK Uzmanlar dan şoke eden Snapdragon uyarması:

GÜVENLİK
GÜVENLİK

Qualcomm Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonlar için endişelendiren bir haber geldi. Check Point isimli bir güvenlik firmasının uzmanları, yapmış oldukları araştırmalar sonucunda Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonların açıklardan dolayı casusluk aracına dönüşebildiğini açıkladı. Uzmanlara bakılırsa açıklardan etkilenebilecek akıllı telefon sayısı 1 milyardan fazla.


Qualcomm Snapdragon işlemciler, Android dünyasında fazlaca popülerler. Hatta AnTuTu’nun son verilerine bakılırsa en güçlü 10 Android akıllı telefonun tamamı Qualcomm üretimi Snapdragon 865 ve Snapdragon 865 Plus işlemci kullanıyor. Bu iki işlemci Qualcomm’un ürettiği en güçlü iki işlemci ve performansları iPhone 12’ye ve Huawei P40 serisine çok yakın. Bu sonuçlar Qualcomm’u mutlu etmeye yetiyor. Fakat her şey bu kadar da toz pembe değil. Zira, Check Point güvenlik araştırmacıları Snapdragon işlemcilerde büyük bir tehlike keşfetmiş durumdalar.

GÜVENLİK ARAŞTIRMACILARI 400’DEN FAZLA AÇIK VAR DEDİ


Uzmanlar dan şoke eden Snapdragon uyarması firma tarafından gösterilen bir rapor, Snapdragon işlemcilerin 400’den fazla güvenlik açığına ev sahipliği icra ettiğinı gösterdi. Güvenlik araştırmacılarının sonuçlarına göre Snapdragon işlemcilerdeki bu açıklar yüzünden kötü niyetli kişiler, çeşitli yazılımlar ve uygulamalar ile Android akıllı telefonlara sızabilir ve müdahalede bulunabilir. Üstelik akıllı telefon kullanıcısının, bunlar yaşanmadan önce indirdiği bir dosyanın, yazılımın veya uygulamanın kötü niyetli olup olmadığını anlama şansı çok düşük. Anlasa bile söz konusu dosyayı kaldırmak basit olmayabilir. Zira, bu gibi zararlı yazılımları kaldırmak çok zor.

QUALCOMM GÜVENLİK AÇIKLARI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI


Check Point, CVE-2020-11201, CVE-2020-11202, CVE-2020-11206, CVE-2020-11207, CVE-2020-11208 ve CVE-2020-11209 olmak üzere toplam 6 güvenlik açığının adını kamuoyuyla paylaşmış durumda. Qualcomm ise güvenlik açıkları için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söylüyor. Qualcomm’un ilk incelemelerine gore ise şu ana dek bu güvenlik açıklarını kullanan olmamış. şu demek oluyor ki şimdilik içiniz rahat olabilir. Ek olarak Qualcomm’un Snapdragon işlemcili akıllı telefon kullanıcılarına bir tavsiyesi var; O da uygulamalarınızı bir tek Google Play üzerinden yüklemeniz yönünde.

Next Post

Aşı bulundu aşısı ile ilgili ilk izahat

Sal Ağu 11 , 2020
Aşı bulundu Rusya’nın aşısı ile ilgili ilk izahatRusya Devlet Başkanı Aşı bulundu Rusya Devlet Başkanı Putin ‘in bugün yaptığı corona virüsü açıklamasından sonraDünya sağlık Örgütü devreye girdi… Putin, Rusya’nın geliştirdiği aşının tescillendiğini deklare ettiktan dakikalar sonra Dünya sağlık Örgütü, “Rus yetkililerle yakın temas halindeyiz” mesajını verdi. Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını […]
aşı