Kestane nasıl kavrulur? faydaları ve zevki nasıl alınır. -
 

Kestane nasıl kavrulur? faydaları ve zevki nasıl alınır.

Kestane nasıl kavrulur? daydaları ve zevki nasıl alınızr. Fırında kavrulmuş kestane, nihai kış aylarında atıştırmalığıdır.  

Mineraller açısından da zengin ve C vitamini  zengindir!  Kestanelerin nasıl hazırlandığına, kestanelerin nasıl soyunacağına ve kızartılacağına dair faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

 İlk kez yaparken kestane kavurmak zor olabilir buna takılmayın.  Bu talimatlar ve kılavuzlar ile tam da mevsiminde kavrulmuş kestane lerin tadını çıkarta bileceksiniz.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN TARİFi

Kestane

 Bıçakla yardımı ile kestanelere çizik atmak önemlidir.  Kestaneler pişirme sırasında genişler, böylece kabuk daha kolay çıkarılırken onların patlamasını da önler.  Keskin bıçakla elinizi kesmeden işe koyulalım  ancak dikkatli olun ve keserken sıkıca tutun.

Kestanelerin bir dış kabuğu (sert olanı) vardır ve bu kabuğun altında başka bir zar  katmanı vardır.  

Kabuğun yanı sıra deriyi de kolayca çıkarabilmek için işte takip etmeniz gereken birkaç adım:

 Kestaneleri bir bıçakla iyice uzun çizik atın soyarken de  ne kadar büyükse, soymaları o kadar kolay olur (daha derin değil!).

 Kestaneleri önceden pişirin (veya alternatif olarak 1-2 saat suda bekletin).

 Fırından çıkardıktan sonra nemli bir havluya sarın.

Kavurmada ne tür kestane kullanılmalı?

Bunları yerel süpermarkette veya  pazarında satın aldığınız sürece yenilebilir olmalıdır.  Emin değilseniz, her zaman satın almadan önce sorun.

 Yiyecek aramayı seviyorsanız, ancak hangi kestane ağacının yenilebilir kestane taşıdığından emin değilseniz ve soracak kimseniz yoksa, onları toplamaktan kaçının.  At kestaneleri yenilebilir olanlara benzer ancak oldukça zehirlidir! Dış kabuk ve iç deri çıkarılmalıdır.  Nasıl yenir? Dış kabuk ve iç deri çıkarılmalıdır.  Bir kez bittiğinde, istediği

 Kestane kıs aylarında köy sobalarında daha çok yakışan bir atıştırmalık olmakla birlikte vitamin deposu. 

Bursaya özgü olan kestane tatlısı birçok şekilde tüketiliyor.  Ve birçok seveni de olmasına rağmen bir kez  açmaya başlayıp tadını alınca  istediğiniz gibi sıcak kestanenin tadını çıkarabilirsiniz.

 Soyulmuş kavrulmuş kestanenin sunumu da önemli işte öneriler:

 Özellikle odun kömüründe kavrulduklarında   lezzetleri bir başka oluyor, ama işte size bazı fikirler:

Kestane

Kış aylarında çay keyfi yaparken sobanın üstüne çizik atıp konulan kestanenin tadına elini yakarak soymak bambaşka bir keyif verici bir duygudur. 

Kız aylarında parti verdiğinizde Sıcak içecek olan sıcak şarap eşliğinde veya sıcak elma şarabı ile harika seçenekleri. 

 Fırında kavrulmuş kestane nasıl kızartılır?

 Kestane kızartmanın en basit ve en etkili bir yolu da fırında.  Bu lezzetli kış atıştırmalıklarını hazırlamak zahmetsiz bir yöntemdir.

Bununla birlikte, bir  fırın tepsisine koyun ve set üstü ocak da yapabilirsiniz.  

Tarif de aşağıdaki  adımları izleyin, ancak bunları fırında pişirmek yerine bir tava / tava kullanın.  Zaman zaman onları sallamak iyidir. 

 Bir profesyonel gibi ocakta kestane kızartmak için  özel bir yetenek istemez tavaya koyup ocağın altını yakın çizik attığım kestaneyi koyup yanarcasına kızarta bilirsiniz.  

Bursa’da Tatlıları çok meşhur olmakla birlikte çok çeşitli olarakta dünya çapında ihracat yapılan bir tatlıdır. Tatlısının tariflerini ileri günlerde siz okurlarla paylaşmaktan keyif duyarız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması ve aşamalırı.

Pts Oca 11 , 2021
Biranın yapılışı? ve içime hazırlanması. Malt bir arpada dikkat edilmesi gereken önemli konular. 2 sıralı olması ve %10 proteine sahip olması ve dane çapının 2.5mm kısa olmaması gerekir.Türkiye’deki besin değeri yüksek arpaların isimleri şöyledir. Aydan hanım arpa ve bolayır tohumlarıdır. Türkiye’de iyi bir malt bira elde etmek için bu iki […]
Biranın yapılışı
error: Content is protected !!