Ketojenik diyet nedir? İşte rejim hakkında merak edilenler. - Mismedya

Sıradaki içerik:

Glutensiz sandwich Düşük Karbonhidratlı Ekmek tarifi için..

e
sv

Ketojenik diyet nedir? İşte rejim hakkında merak edilenler.

avatar

mismedya

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ketojenik diyet

Ketojenik diyet nedir? Ne işe yarar İşte ketojenik rejim hakkında merak edilenler sorular.
Son senelerin popüler olan diyetlerden olan ketojenik rejim, kilo problemi olan çok sayıda birey tarafından merakla araştırılıyor.

Ketojenik diyet düşük karbonhidratlı, protein bazlı ve özellikle yüksek oranda yağ içeren bir beslenme biçimi olarak biliniyor.
Peki, Ketojenik rejim nedir? Ketojenik diyet iyi mi yapılır?

Günümüzde çok sayıda birey tarafından uygulanan popüler bir diyet olan ketojenik diyetin ne olduğu merak konusu oldu. İşte, merakla edilen araştırılan, ‘Ketojenik rejim nedir?’ sorusunun yanıtı.Ketojenik diyet nedir?

KETOJENİK DİYET NEDİR?
Ketojenik sözcüğü ‘keton’ kelimesinden köken alır. Keton aslen hücrelerin kullandığı bir enerji kaynağıdır ve karaciğer tarafından üretilmekte.
Ketojenik diyet ile beraber kanda keton seviyeleri yükselir. Bu duruma ‘ketozis’ adı verilmektedir.
Kan şeker azaldığında ve yağ seviyeleri arttığında hücreler ketonlardan enerji sağlayabilir.
Karbonhidratları enerji kaynağı olarak kullanmaktansa yağı yakıta çevrilir.

Bu diyette fakat vücudu enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda bırakmak.
Bu yüzden de karbonhidrat kısıtlanıp yağ ve proteini arttırılıyor.
Ketojenik diyetin endokrin sistemini düzenlediği, kan glikoz düzeylerini stabilize ettiği, insülin hassaslığını iyileştirdiği, kanser ve epilepsi gibi hastalıklarda destekleyici etkisinde bırakır yarattığı söylenmektedir.

KETOJENİK DİYET NASIL YAPILIR?
Ketojenik diyetin çeşitli tiplerinin olduğunun altını çizen Uzman hekimler bu diyetin edinmemiz gereken 4 çeşidi bulunduğunu belirtmiştir. İşte, o ketojenik rejim türleri.

Standart ketojenik diyet: Türlerden en çok bilinen ve tercih edilen düz bir programdır. Karbonhidrat tüketimi 25-50 gramı geçmez.

Zamanlı Ketojenik diyet: Bu türde ise karbonhidrat alım zamanı önemlidir. Egzersizlerden 30-60 dk önce karbonhidrat tüketilmesi önerilir. Gene aynı şekilde 25-50 gram karbonhidrat tüketimi önerilmektedir. Egzersiz sonrası takip eden öğün özellikle yüksek protein ve düşük yağ içermelidir.
Bu vaziyet ketojenik diyete ters şeklinde görünse de egzersiz sonrası yüksek yağlı beslenme, gıda emilimini etkisinde bırakır, kasların efektif iyileşmesini etkiler.
Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şudur ki; bu diyet yüksek aktivite ve egzersiz yapabilenler içindir, azca hareket eden biri için bu rejim uygun değildir.
Dönüşümlü Ketojenik rejim: Atlet ve amatör sporcular için ideal bir diyet programıdır. Dönüşümlü olarak isimlendirilmesinin sebebi ketojenik diyett planı ile beraber yüksek karbonhidrat içeren diyetin dönüşümlü uygulanmasıdır. Çoğu zaman karbonhidrat yükleme olarak bilinir. Karbonhidrat yükleme süresi 24-48 saat süre gelir. Yüklemenin olmadığı periyotta gmeşhurk 50 gram karbonhidrata izin verilir.
24-48 saatlik yükleme fazında 450-600 gram karbonhidrat tüketilir. Bir Oldukça atlet ve sporcunun bu diyeti tercih etmesinin sebebi yağ kaybını artırırken, bununla beraber kas hacmi yağsız olarak artar.

Sınırlandırılmış Ketojenik diyet:
Tedavi amaçlı en sık kullanılan rejimdir. Klinik çalışmalarda ketozisin kanser tedavisinde değerli bir metabolik durum olduğunun gösterilmesi esasına dayanır. Günlük 25-50 gram karbonhidrat sınırlaması yapılır veya daha azca önerilir.
Vücudun glikojen depoları boşalır ve keton üretimi tetiklenir. Kalori kısıtlamasıyla meydana getirilen ketojenik diyetin kanser hücreleri için negatif şartlar oluşturduğu düşünülür, çünkü kanser hücreleri ketonları besin olarak kullanılamadığından, ketonların doğru artışıyla kanser hücreleri aç kalabilir ve ölebilir. Kısıtlanmış ketojenik diyet, ilk 3-5 gün yalnız suyun tüketildiği dönemle başlar. Ondan sonra düşük kalorili keto diyete başlanır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli