DiyetSağlık

Kuzu Göbeği Mantar Mevsimin şifa kaynağı!!!

2 Mins read
  • Morchellaceae familyasından gelen Kuzugöbeği (morchellaesculenta)mantarı, bir bitki türü. Tek tek ve küçük bitkiler grubu halinde yetişen bu bitki genellikle ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında yetişir. 

Doğal ve şifalı bir ürün olan, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan, mantar türlerinin sadece biri. 

Sağlık açısından kansızlık hastalığına iyi gelmesiyle tanınan Kuzugöbeği azca bulunması sebebiyle yüksek rakamlara sendisine  alıcı bulabilen bir mantar türü. 

Hemen her gün her şeye gelen aşırı zamlardan sonra devletimizde en fazlaca Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyılarında  varlıklı topraklarda yetişen bu mantar türlerinin sevenler ormana akın ediyor. 

 Ormanlık alanlarda açıklıkları, yol ve akarsu kenarları, nebat örtüsü, yanmış araziler ve fındık, kayın, akçaağaç ve karaağaçların altında bulunurlar. 

Kavurmasından sulu yemeğine her türlü yemeği yapılan mantar kilogram 300 liradan kendine alıcı bulunca dar gelirlinin yeni kazanç kapısı oluverdi.

Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyılarında parasal kıymeti yüksek olan bu mantarın peşine düştü. 

Yurt dışında ihracat edilen Kuzu Göbeği Mantarın kurutulmuşunun kilosu 200 Euro’ya(3 bin lira) kadar satılan mantar, devletimizde 300 TL civarında satılıyor.

Sağlık açısından da zengin olan bu mantarın kansızlık ve anemi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakla birlikte. 

Prostat kanserine karşı korur, Kan şekerini dengeleyen mantar ayrıca karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı da korur. 

Karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlayan Kuzugöbeği Mantarın saymakla bitmeyen faydaları daha da bitmiyor. 

Güçlü protein kaynağıdır.

Göz hastalıkları na da iyi gelen bu mantarın katarakt, glokom gibi sağlık sorunlarına iyi gelip göz hastalıkları tedavisinde kullanılır. B2 vitamini eksikliği tedavisinde kullanılan mantar bağışıklık sistemini de güçlendirip diyabete iyi gelir. 

 Vücut direncini ve konsantrasyonu da hayli arttırıyor.

Özellikle Akdeniz, Ege ve Karadeniz ve çevresindeki fazla yağışların ardından hemen her yerde toplanmaya başlandı.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI NEDİR?

Morchellaceae familyasından gelen Kuzugöbeği (morchellaesculenta)mantarı, bir bitki türü. Tek tek ve küçük bitkiler grubu halinde yetişen bu bitki genellikle ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında yetişir. 

Hava durumu ve bulunduğu yere göre ilk bahar mevsimi başlarında Mart ortalarında başlayıp Mayıs ayı sonlarına kadar sürer.

İsviçre, Fransa, Belçika, Almanya Dubai ve Amerika’da çokça tüketilen mantar yaklaşık olarak 4 ile 6 cm boyutlarında olmakla birlikte son dönemlerde daha irilerine de bulmak mümkün. 

Bu mantarda yüksek miktarda B1, B2 ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve çinko bulunan ve vücut direncini artırıp zihni de açıyor. 

Kansızlığa iyi gelen bu mantarın ayrıca niosin ve selenyum maddeleri taşıdığından özellikle prostat kanserini önlediği de bilinmektedir. 

Karaciğer ve kalp sağlığını koruyor, bol miktarda B2 vitamini barındırması nedeniyle göz hastalıklarından korunma imkanı da sağladığı biliniyor

You may also like
KekSağlık

Glüten siz ve Sağlık denince ve glüten hassasiyeti olanlar.

1 Mins read
Glüten siz ve Sağlıklı Glüten hassasiyeti olanlar hadi buyurun kek börek yenirmi idraksını yıkıyoruz!Sadece yapmanız gereken bir su bardağı mercimekle yaşamınızda yediğiniz…
DiyetMutfakSağlık

Ketojenik diyet nedir? İşte rejim hakkında merak edilenler.

2 Mins read
Ketojenik diyet nedir? Ne işe yarar İşte ketojenik rejim hakkında merak edilenler sorular. Son senelerin popüler olan diyetlerden olan ketojenik rejim, kilo…
DiyetMutfak

Glutensiz sandwich Düşük Karbonhidratlı Ekmek tarifi için..

1 Mins read
Glutensiz Düşük Karbonhidratlı Peynirli sandwich EkmekPek çok kişi için işin ana öğün kısmı kolay atlatılabilir olsa da çay kahve saatlerine eşlik eden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.