Parmağı yarısını yemişim Tekirdağ ‘daki faprika da

Parmağı yarısını yemişim Tekirdağ ‘daki bir yapınak da çalışan işçinin yemeğinden, kopmuş parmak çıktı, işçinin kopmuş parmağın bir kısmını yediği öğrenildi.

Parmağı

Tekirdağ ın Çerkezköy Organize sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikada gerçekleşen olayda, iddiaya gore, bir süre önce mutfakta turşu doğrayan aşçı yanlışlıkla parmağını kesti.

Aşçı hastaneye kaldırılırken, kaybolan parmak ise 3 gün sonrasında fabrikada yemek yiyen Burhan Yılmaz adlı bir işçinin yemeğinden çıktı.

Yemeğinden çıkan parmak ile şaşkına dönen Burhan Yılmaz, soluğu Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde aldı.

Sürekli mide bulantısı yaşamış olduğunı belirten Yılmaz’ın aldığı hekim raporuna göre, kopmuş parmağın bir kısmını fark etmeden yediği öğrenildi.

“Parmağın yarısını yemişim”
Sağlığından kaygı ettiğini belirten Yılmaz, “Çalışmış olduğum fabrikada öğle yemeğine çıktım. Yemek yerken ağzımda sert bir cisim olduğunu fark ettim. Elimi atıp ağzımdan çıkardığımda insan parmağı bulunduğunu anlamış oldum.

Olayın ardından 2-3 gün önce aşçıbaşının parmağının koptuğunu duydum ve o olabileceğini düşündüm. Derhal hastaneye gittim ve hekim raporlarımda da yazıyor. Parmağın yarısını yemişim. Sağlığımdan endişe duyuyorum” dedi. (İHA)

Next Post

Şehriye tatlısı hiç denediniz mi bizdenedik güzel oldu

Pts Eyl 28 , 2020
Şehriye tatlısı hiç denediniz mi bizdenedik güzel oldu Şehriyeli tatlısı için orta boy tencereye 1 liter süt ve şekeri koyun nişasta yı koyup iyice çırpın. Tatlı hazırlayacağınız tencereye  100 gr tereyağ koyup orta ateşte eritip tel şehriye ilave edin ve altın sarısı kıvamına gelene kadar kavurun. Hazırladığınız süt karışımı nı […]
şehriye tatlısı