Prof. Dr.Mehmet Ceyhan’dan kontrol tepkisi:

Aslabir ülkede bu şekilde bir oran yok!
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs salgını nedeniyle Kurban Bayramı’nda alınması gereken önlemleri sıralarken, hasta sayısındaki önemli bir detayya dikkat çekti. özgürlük gazetesinden Hande Fırat’a konuşan Ceyhan, “vaka sayımız 900’lerde ama bu tarz şeylerin yüzde 62’si hastaneye yatıyor.

mehmet ceyhan


Aslabir ülkede bu şekilde bir rakam yok.

ABD’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10. Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12. Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1. Hepimiz yalnız hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz” ifadelerini kullandı

vaka sayısı, psikolojik bir sınır benzer biçimde algılanan binin altına düştü. 900’lerde takılmış gibi duruyor. Peki bu ne demek? Mehmet Hoca çok önemli uyarılarda bulundu:
“olay sayımız 900’lerde fakat bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor.


Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok.

mehmet ceyhan Amerika’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10. Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12. Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1. Biz yalnız hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz.
Belirtisiz gizli saklı virüs taşıyıcılarına ulaşamıyoruz. Bunlar ve hastalığı hafif atlatanlar, virüsü bulaştırmaya devam ediyor.
Bu şekilde vaka sayısını düşük seviyeye indirmek mümkün değil. mehmet ceyhan Vaka sayılarını güvenli bir seviyeye indirmenin tek yolu var:
gizli saklı ve hafifçe atlatan vakaları bulmaya yönelik bir politikayı acil hayata geçirmek. şu demek oluyor ki yaygın test uygulamak

Next Post

"Rusya sağlık Bakanı Aşı Ekim ayına hazır olacak" dedi.

Cts Ağu 1 , 2020
Rusya saglık bakanının Dünya genelinde birçok ülkede corona virüsü salgınını bitirmeye yönelik aşı çalışmaları devam ediyor. Rusya’da bu çalışmalarla ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanının Mikhail Murashko yaptığı açıklamada, Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafınca daha önce hayvanlar üzerinde tamamlanan testlerinin insanoğlu üzerinde de tamamlandığını ifade etti. AŞI […]
virüs