Rus muhalefet lideri zehirlendi, yoğun bakımda

Rus muhalefet lideri zehirlendi, yoğun bakımda

muhalefet lideri

Rusya siyasetinde muhalif duruşuyla malum Aleksey Navalny, zehirlendiği iddiasıyla hastaneye kaldırıldı… Bilinci kapalı olan muhalefet lideri sık sık miting ve yürüyüşlere katılarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştiriyordu. Navalny’nin çay içtikten sonrasında fenalaştığı açıklandı.

Rus karşıcılık lideri Aleksey Navalny, zehirlenerek hastaneye kaldırıldı… Sibirya’daki Tomsk kentinden başkent Moskova’ya gitmek üzere uçakta olan Navalny’nin gezi esnasında rahatsızlandığı açıklandı.

Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh, 44 yaşındaki siyasi liderin fenalaşmasıyla beraber uçağın Tomsk kentine acil iniş yaptığını açıkladı. Tomsk’ta bir hastaneye kaldırılan Navalny’nin bilincinin kapalı olduğu ve durumunun ağır olduğu belirtildi.

TEK İÇTİĞİ BİR BARDAK Çaydı.

Sosyal medya hesapları üzerinden izahat meydana getiren Yarmysh, “Aleksey’in çayına katılan bir zehir ile zehirlendiğini tahmin ediyoruz. Sabahtan beri içtiği tek şey bir bardak çaydı” ifadesini kullandı.

Yarmysh, geçen yıl da benzer bir olay yaşandığını ve Navalny’nin hastaneye kaldırıldığını hatırlatarak, “O vakit hastaneye gittiğinde doktoru vücudunun alerjik bir reaksiyon gösterdiğini söylemişti” dedi.

Bir avukat olan ve yolsuzluk karşıtı bir aktivist olaraj Kremlin karşıtı çok sayıda gösteriyi organize eden Navalny, birçok kere gözaltına alınmıştı.

Referandum için “darbe” dedi

44 yaşındaki Navalny, Başkan Vladimir Putin’in sıkı bir eleştirmeni olarak biliniyor.

Navalny, Haziran ayında anayasa reformları için yapılan referandumu “darbe” ve “anayasanın ihlali” olarak nitelendirdi.

Reformlar, Putin’in iki dönem daha görev yapmasına izin veriyor.

Bilinci hala kapalı

Navalny’nin 2011’de kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın basın sekreteri Kira Yarmysh, açıklamayı şu tweet ile duyurdu:

Bu sabah Navalny, Tomsk’tan Moskova’ya dönüyordu.

“Uçuş sırasında hasta hissetti. Uçak Omsk’a acil iniş yaptı. Alexei toksik zehirlenme yaşıyor. Şu anda hastaneye gidiyoruz.”

“Alexei’nin çayına karıştırılan bir şeyle zehirlendiğinden şüpheleniyoruz. Sabahtan beri içtiği tek şey buydu.

“Doktorlar, toksik ajanın sıcak sıvıdan daha hızlı emildiğini söylüyor. Alexei ‘nin bilinci şu an için kapalı.”

bayan Yarmysh daha sonrasında Bay Navalny’nin yoğun bakımda, ventilatörde ve komada olduğunu ve polisin çağrıldığını tweetledi. Henüz hiçbir test sonucu olmadığını söylemiş oldu.

Alexei Navalny kimdir?
Resmi bir yolsuzluğu açığa çıkararak, Putin’in Birleşik Rusya’sını (siyasi parti) “dolandırıcıların ve hırsızların partisi” olarak etiketleyerek isim yaptı ve birkaç hapis cezasına çarptırıldı.

2011’de Putin’in Birleşik Rusya partisinin parlamento seçimlerinde oy sahtekarlığı icra ettiğinı öne süren protestoları takiben tutuklandı ve 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Temmuz 2013’te zimmete para geçirme suçlamasıyla kısa bir süre hapse atıldı.

2018 başkanlık yarışına katılmaya çalıştı, sadece daha önceki dolandırıcılık mahkumiyetleri nedeniyle yasaklandı.

Tekrar protesto çağrısı yaptıktan sonrasında Temmuz 2019’da 30 gmeşhurk hapis cezası verildi.

Bu hapis cezası sırasında hastalandı. Doktorlar ona “kontakt dermatit” teşhisi koydu ama o hiç akut alerjik tepki yaşamadığını söylemiş oldu ve kendi doktoru “bazı toksik maddelere” maruz kalmış olabileceğini öne sürdü.

Ayrıca 2017 yılında antiseptik boya ile atakya uğradıktan sonrasında sağ gözünde ciddi bir kimyasal yanık oluştu.

Next Post

Fenomen gelin adayı Hanife Gürdal dudak dolgusu yapmış:

Per Ağu 20 , 2020
Fenomen gelin adayı Hanife Gürdal dudak dolgusu yapmış oldurdı Fenomen gelin adayı Hanife Gürdal dudak dolgusu yaptırdıBir devrin izlenme rekorları kıran evlilik programlarıyla geniş bir fanatik kitlesine sahip olan Hanife Gürdal yaptırdığı dudak dolgusuyla sosyal medyayı salladı. Fenomen gelin adayı dolgunun dozunu kaçırınca sosyal medyanın diline düşmekten kurtulamadı. Fenomen gelin […]