Tiktok’ta pedofili endişesi

Tiktok’ta pedofili endişesi
Avukat Taha Çalık, Türkiye’de ortalama 23 milyonu aşkın indirilme sayısı bulunan toplumsal medya uygulaması Tiktok’a, üyelik şartının 13 yaş ve üzeri olmasına karşın 11 ve 12 yaşındaki çocukların da bu uygulamayı kullandığını belirtti.

Tiktok'ta pedofili endişesi
taha çalık Tiktok’ta pedofili endişesi

Avukat Taha Çalık

Taha Çalık, “Merak ederek yükledikleri bu uygulamada paylaştıkları videonun kimler tarafından izlendiği ile o çocuklar ilgilenmiyorlar. Sadece pedofil suçluları bu yaş aralığındaki insanların videolarını ilgiyle takip ediyor ve zamanla onlarla bildirişim kurma ihtiyacı hissediyorlar. Ebeveynlerinden habersiz bildirişim kuran ve toplumsal medya chatleşmesi gibi düşünülen mevzular aslında o çocuklar için büyük bir çekince arz ediyor” dedi.

Avukat Çalık, Çinli şirketlere ilişik toplumsal medya uygulaması Tiktok’un çocuklar üzerindeki tesirini değerlendirdi. Tiktok uygulamasının 1.5 milyara yakın bir aboneye haiz bulunduğunu söyleyen Çalık, “Türkiye’de 55 milyon civarı bir sosyal medya kullanıcısı var. Bu 55 milyon sosyal medya kullanıcısının içinde Tiktok’un 23 milyonu aşkın bir indirilme sayısı var. Bu da 2 kişiden birisinin indirdiği, merak ettiği veya baktığı anlamına geliyor. Bu uygulamanın kullananların verilerini depolaması problemlerinden ziyade öncelikle dikkat çekilmesi ihtiyaç duyulan husus toplumsal olarak pedofiliyi canlandırdığıdır” dedi.

Tiktok'ta pedofili endişesi

‘TELEFONUNUZA İLLEGAL BİR GÖRÜNTÜ YERLEŞEBİLİR’

Çalık, Tiktok’ta uygulaması ile Çin’deki merkezde uygulamayı kullananların verilerinin depoladığını belirterek, “Çin hükümeti tarafından bu depolanan bilgilerin ciddi bir şekilde alındığı ve kullanıldığı söylenmekte. Tiktok ile ilgili oluşturulan davada da hemen hemen buna ilişkin bir yalanlama olmadı. Çin hükümetinin direkt bu detayları temin ettiği söylendi. Bu şekilde bir iddia var. Baktığımız Tiktok’ta İlk olarak kullananların konumları 30 saniyede bir merkezle paylaşılabiliyor ve bu depolanıyor. IP bilginiz paylaşılıyor. Bunun haricinde galerinize sizin izniniz olmadan girme ve görüntüleme, başka bir bilgisayar üzerinden görüntülenebiliyor. Ayrıca bunların haricinde, uygulama kullanılmadığı zaman dahi telefon kamerası ve mikrofonunuza ulaşılabilme olanakı oluyor. En tehlikeli unsur ise sizin izniniz olmadan telefonunuza ‘zip uzantılı’ dosya indirilebiliyor. Bu da şu demek oluyor; sizin telefonunuza aniden yasadışı bir görüntünün yerleşebilmesi yahut sizin istemediğiniz bir verinin sanki siz kullanıyormuşsunuz gibi telefonunuzda bulunması ve buradan bir suç üretilmesi mümkün olabiliyor” diye konuştu.

Tiktok'ta pedofili endişesi
TÜRKİYE EN ÇOK KULLANAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE’

‘TÜRKİYE EN ÇOK KULLANAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE’

Çalık, bu uygulamayı maksimum kullanan ilk 3 ülkenin ABD, Hindistan ve Türkiye bulunduğunu belirterek, “ABD bu uygulama ile yasaklarına başladı ve son olarak ABD başkanı Trump’ın açıklaması bu uygulamanın ABD kolunun satın alınmaması durumunda tamamen yasaklanacağına dairdi. Bunun haricinde Hindistan aslına bakarsanız hem ahlaki sorunlar aynı zamanda Çin ile olan problemler sebebiyle 2019 yılında bu uygulamayı ülkesinde yasaklamıştı. Fakat maksimum kullanan 3’üncü ülke olarak bu uygulama Türkiye’de herhangi bir yasağa muhatap olmadı. Dolayısıyla elde bu problemler varken ve biliniyorken Türkiye’nin de bu konuda tedbir alması ve özellikle pedofili kabahatları için ayrıca bir tedbir alması gerekmekte” ifadesini kullandı.

Tiktok'ta pedofili endişesi
18 YAŞ ALTI KULLANIMI ÇOK FAZLA’
’18 YAŞ ALTI KULLANIMI ÇOK FAZLA’

tiktok’ta Çalık, uygulamada video kaydetme benzer biçimde bir özelliğin bulunduğunu hatırlatarak, şunları söylemiş oldu:

“Bu uygulamada insanoğlu videolarını çekip paylaşıyorlar. Ama bizim ülkemizdeki kullananların durumuna bakmış olduğumızda 18 yaş altı kullanıcı sayısı çok fazla. Bu uygulamaya üyelik şartı da 13 yaş ve üzeri. Fakat buraya 11, 12 yaşındaki çocuklarda merak ederek rahatça bu uygulamayı yükleyebiliyorlar. Merak ederek yükledikleri bu uygulamada paylaştıkları videonun kimler tarafınca izlendiği ile o çocuklar ilgilenmiyorlar. Zaten o yaştaki çocuktan da bunu akıl etmesini bekleyemeyiz. Sadece pedofil kabahatluları bu yaş aralığındaki insanoğluın videolarını ilgiyle takip ediyor ve zamanla onlarla iletişim kurma ihtiyacı hissediyorlar. Ebeveynlerinden habersiz mesajşim kuran ve toplumsal medya chatleşmesi gibi düşünülen mevzular aslında o çocuklar için büyük bir çekince arz ediyor. Ancak o çocuklar bunun farkında olmadığı için kimin kurbanı olduklarını da kestiremiyorlar. Burada açıkçası aslolan tehlike de bu.”(DHA)

Next Post

Microsoft TikTok için hedefini büyüttü....

Paz Ağu 9 , 2020
Microsoft TikTok için hedef büyüttü.. Microsoft, TikTok mevzusunda, yalnız ABD operasyonunu değil, şirketin tüm hisselerini ve tüm dünyadaki operasyon haklarını satın almanın ardında.Trump’ın TikTok’u ABD’dan banlamak ve 100 milyon zengin ABD ergeni ile ABD’nin etkili olduğu varlıklı Avrupa ülkelerindeki ergenleri uygulamadan koparma tehdidi ByteDance’ı korkutmuş olabilir mi? Microsoft’a TikTok’un ABD […]